Koľko stojí oprava iPhonu
silikonove ochranne puzdro kryt obal iphone apple

Koľko stojí oprava iPhonu

Stalo sa to už takmer každému z nás, šikovné ruky a telefón letí na zem. V tom lepšom prípade sa mu nič nestalo, v tom horšom si to odniesol displej alebo zadný kryt. V takom prípade ťa bude ako prvé zaujímať koľko stojí oprava.

Najčastejší problém – displej

Načastejšie servisovanou súčiastkou je výmena predného displeja alebo dotykového skla. Pri starých modeloch sa cena výmeny pohybuje už od 20 Eur, pri modeloch iPhone 6 až 8 je to okolo 60 až 120 Eur a pri najnovších modeloch X a iPhone 11 cena začína na 180 Eurách a zastavuje sa až na závratných 470 Eurách. Je preto na mieste zvážiť, či sa pri takých vysokých sumách za opravu neoplatí investovať pár eur navyše do ochranného skla a ochranného púzdra. Ochranné sklo pomôže eliminovať problém so škrabancami na displeji, ochranné púzdro tlmí náraz pri dopade na zem a môže ti ušetriť desiatky až stovky eur za opravu.

Nefunkčné tlačidlo Home

Najnovších modelov sa to už netýka, keďže tie už nemajú analógové tlačidlo Home, ale od modelu iPhone 8 cena začína na 170 Eurách a čím je model starší, tým cena klesá cez 80 Eur až po 17 Eur pre model iPhone 5.

silikonove ochranne puzdro kryt obal iphone apple

Výmena batérie

Životnosť baterky závisí od viacerých faktorov, ale štandardne by mala bez problémov fungovať aspoň dva až tri roky. Ak sa ti telefón vybíja až príliš rýchlo, vypína sa pri nižších teplotách (vlastná skúsenosť, baterka nabitá na 100 percent a po desiatich minútach vonku v zime sa mi mobil vypol), je na čase baterku vymeniť. Pre modely po iPhone 8 stojí výmena od 30 do 50 Eur, pre X a 11 sa cena pohybuje od 85 do 190 Eur.

Prasknutý zadný kryt

Poškodený zadný kryt je pri starších modeloch paradoxne drahší na výmenu ako predný displej. Ceny začínajú na 50 Eurách a každým modelom stúpajú o cca 20 až 30 Eur až na 200 Eur pre iPhone 11. Poškodeniu opäť môžeš predísť použitím ochranného obalu na telefón.

Nefunkčný mikrofón, slúchadlo, reproduktor

Menej náročnou opravou pre tvoju peňaženku je výmena nefunkčného mikrofónu, slúchadla či reproduktora. Pre modely iPhone 5 až iPhone 7 sa cena pohybuje okolo 30 až 50 Eur, pre modely 8 až X je to okolo 70 až 100 Eur, no a pre najnovšiu jedenástku je to okolo 190 Eur.

Obliaty alebo utopený telefón

Leto, kúpalisko, dovolenka a voda. Ak si taký šikovný ako môj kolega, a necháš si mobil v plavkách a utopíš ho, nemusí byť ešte všetko úplne stratené. Servisáci odporúčajú okamžite telefón vypnúť a vysušiť utierkami. Čím skôr ho odnesieš do servisu, tým je väčšia šanca že sa im ho ešte podarí zachrániť. Niektoré servisy dokonca uvádzajú že majú 95% úspešnosť pri zachraňovaní utopených telefónov (kolega toľko šťastia nemal, utopil ho v mori na dovolenke a do servisu ho doniesol po týždni). Technik telefón rozoberie, vyčistí všetky zoxidované časti a následne telefón otestuje a informuje ťa či funguje alebo treba meniť nejakú súčiastku. Cena za takúto službu sa pohybuje od 30 do 60 Eur.

silikonove ochranne puzdro kryt obal iphone apple

Svojpomocné opravy

Tým zručnejším z nás určite napadne možnosť vymeniť si pokazenú súčiastku svojpomocne. Problém však nastáva už pri zháňaní náhradných dielov. Internet je ich síce plný, a hlavne ázijské eshopy ich ponúkajú za výrazne nízke ceny, je však vysoko nepravdepodobné že tie diely budú originálne. Určite si už niečo počul o vybuchujúcich čínskych baterkách. Taktiež to chce výraznú dávku zručnosti a citu, stačí málo a vyskratuješ si celý telefón (nikdy nezabudnem ako brat utekal s horiacim telefónom cez celý byt na balkón, a to chcel len vymeniť displej). Ja osobne by som opravu radšej zveril skúsenému technikovi.

Ako ochrániť svoj mobil

Ak máš najnovší model, možno sa ti oplatí investovať do ochrany Applecare+, ktorú ponúka samotný Apple. Cena začína na 199 dolároch a zahŕňa dve opravy počas dvoch rokov. Ak sa ti poškodí displej, priplatíš si ešte 29 dolárov, pri iných poškodeniach až 99 dolárov. Ak chceš minimalizovať riziko poškodenia, zaobstaraj si na displej ochranné sklo a ochranný kryt, ktorý stlmí pád na zem a ochráni zadnú časť od škrabancov.

Ak chceš ísť do toho a nenechať nič náhode, mrkni na našu ponuku ochranných obalov.

silikonove ochranne puzdro kryt obal iphone apple

 

Zadajte kľúčové slovo pre vyhľadanie produktu

0