Na čo si dať pozor pri kúpe použitého iPhonu
Smartfóny značky iphone majú vďaka výkonnému hardvéru a pravidelným aktualizáciám softvéru pomerne dlhú životnosť. Aj preto sú pre užívateľov, ktorí túžia po kvalite, pri výbere telefónu na prvom mieste.
Nie každý si však môže dovoliť najnovší a najdrahší model, ktorý je práve uvedený na trh, a preto radšej siahne po lacnejšom používanom modeli. Čo všetko si treba pri kúpe takého iphone-u všímať?
Nepodceňujte osobnú prehliadku a skúšku telefónu
Pri kúpe používaného iphone-u je hlavnou zásadou jeho osobná prehliadka a kontrola funkcií. Každá kúpa používaného telefónu je istým rizikom a hlavne pri značke iphone si treba obzvlášť dávať pozor, keďže aj v prípade niekoľko rokov starých telefónov sú ceny za ne vyššie ako pri iných telefónoch. Práve pri predaji iphone-ov si vedia podvodníci na neznalosti kupujúcich pekne privyrobiť.
Kontrola IMEI je nevyhnutná
Pri osobnom stretnutí si v prvom rade skontrolujte výrobné číslo známe aj ako IMEI. Toto číslo nájdete jednak na hardvérovej časti telefónu, ale aj v nastavení systému. V ideálnom prípade sa budú tieto čísla zhodovať. Často sa však stáva, že tieto čísla sú rozdielne. Je to z dôvodu, že musel byť menený kryt alebo došlo k spojeniu 2 rozbitých telefónov do jedného či niečo podobné. V každom prípade si zhodu čísel skontrolujte a ak sa líšia, pýtajte sa predávajúceho, prečo to tak je.
Tip 1: Pri rôznych modeloch iphone-ov sa umiestnenie výrobného čísla mení. Zvyčajne je to na chrbte telefónu alebo na slote pre sim kartu. Umiestnenie IMEI pre konkrétny telefón nájdete na: https://support.apple.com/sk-sk/HT204073 .
Tip 2: Cez softvér sa dá IMEI overiť troma spôsobmi:
- Nastavenia telefónu> Všeobecné> Informácie> IMEI
- „vytočenie“ čísla *#06# v aplikácii Telefón, ktoré však nespustí hovor, ale ukáže IMEI
- pripojenie telefónu k iTunes, kde v informáciách o zariadení máte tiež IMEI.
Je telefón blokovaný?
Keď ste už zistili IMEI, prichádza na rad zisťovanie, či telefón nie je blokovaný. Skúste si to overiť priamo na stránke https://www.icloud.com/activationlock/ , kde sa prihlásite so svojim vlastným Apple ID. Existujú aj alternatívne weby, ale radšej to neriskujte, nemusia byť bezpečné.
Vedieť o záruke telefónu tiež nie je na škodu
Vďaka výrobnému číslu si môžete na stránke https://checkcoverage.apple.com/sk/sk/ skontrolovať aj záruku telefónu. U nás síce táto služba nie je taká spoľahlivá ako v USA, kvôli tomu, že Apple garantuje na celom svete ročnú záruku. Naša slovenská záruka od predajcu je však zo zákona 2-ročná a systém Apple ju neeviduje. Ak vám teda po overení stránka napíše, že záruka je prepadnutá, nemusí to byť pravda.
Na druhej strane si však týmto spôsobom ľahko overíte tvrdenie predávajúceho o tom, že telefón je len krátko používaný či celkom nový. Pri overení pomocou IMEI (výrobného čísla), uvidíte dátum, kedy bol telefón aktivovaný.
Teraz skontrolujte funkcie
Ak si chcete dostatočne overiť funkčnosť telefónu, skúste s ním ešte urobiť toto:
- vložte do telefónu svoju SIM kartu a skúste sa pripojiť na internet prostredníctvom wifi a potom cez mobilné dáta
- skúste niekomu zatelefonovať (overíte si tak, či funguje mikrofón a slúchadlový reproduktor)
- pustite nahlas hudbu, aby ste si overili funkčnosť reproduktora
- skontrolujte či telefón nespadol pod vodu: https://support.apple.com/sk-sk/HT204104)
- skontrolujte či dotyková obrazovka reaguje po celej ploche displeja
- skúste odfotiť fotografiu – nezabudnite ani na prednú kameru
- otvorte aplikáciu mapy a otestujte, či vás telefón lokalizuje
- vyskúšajte zapnúť LED diódu
- otestujte fungovanie všetkých tlačidiel (home, sleep, ovládanie hlasitosti)
- skontrolujte funkčnosť nabíjania a tiež slúchadiel
- overte si štatistiky využitia (nastavenia > batéria), zistite, koľko telefón vydržal na jedno nabitie (kontrola kapacity batérie)
Je balenie kompletné?
Ak je pri kúpe iphone-u súčasťou i originálne balenie, je potrebné si skontrolovať, či ide naozaj o Apple príslušenstvo. Na prvý pohľad ťažko spoznáte či ide o lacné varianty nabíjačiek, no v budúcnosti by ste na to mohli doplatiť – neoriginálne káble môžu mať problém s prenosom dát, nenabijú vám dostatočne úplne vybitý telefón, slúchadlá nemajú kvalitný zvuk a podobne.
Skontrolujte si, či originálne balenie obsahuje:
- škatuľku od telefónu ideálne so štítkom s IMEI
- originálne slúchadlá biele (od iPhonu 5 EarPods vo vlastnej malej krabičke). Od iPhone 7 aj s redukciou na 3,5 mm slúchadlový jack
- originálnu nabíjačku bielu (oddeliteľná zástrčka pre krajiny EÚ a USB kábel)
- stručné inštrukcie od výrobcu
- dve nálepky s logom Apple
- sponka pre vysunutie slotu na SIM kartu
K tomu si nezabudnite pýtať doklad o kúpe a záručný list od predajcu, hoci je už záruka prepadnutá.
Správnym načasovaním kúpy telefónu viete ušetriť
Najvhodnejšou dobou na nákup použitého iphone-u je koniec septembra, keď sa začínajú predávať nové modely alebo aj tesne po Vianociach, kedy sa obdarovaní zbavujú svojich starších telefónov. Na bazárových trhoch vtedy vzniká prebytok ponuky nad dopytom. Predávajúci musí ísť s cenou dole a vy máte pri rýchlom jednaní ideálne postavenie na vybavenie zľavy.